Benoit Viannay honorowym obywatelem Czeladzi!
altWczoraj odbyła się uroczystość wręczenia Benoit Viannay'owi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Czeladź przyznanego przez Radę Miejska Czeladzi na wniosek burmistrz miasta Czeladź Teresy Kosmali.
 
Z tej okazji w galerii „Elektrownia” zebrali się radni Rady Miejskiej z przewodniczącą Jolantą Moćko, władze miasta – burmistrz Teresa Kosmala wraz z zastępcami Teresą Wąsowicz i Jakubem Szurdygą  oraz zaproszeni goście. Bohaterem wieczoru był Benoit Viannay wraz z małżonką Florence i najbliższą rodziną, która, co podkreślano,  ogromnie ceni sobie przyznany zaszczyt przedstawicielowi rodziny przez Miasto Czeladź.
Rada Miejska wręczyła laureatowi symboliczny klucz do miasta i list gratulacyjny.
Z kolei burmistrz Teresa Kosmala w swoim wystąpieniu przekazała wiele serdecznych słów pod adresem laureata oraz przypomniała czasy, kiedy rodzina Viannay’ów  przez blisko30 lat zamieszkiwała na Piaskach, a Victor Viannay był dyrektorem kopalni Czeladź w latach 1903-1931.

altaltalt






 
W imieniu własnym  i rodziny Viannay’ów za przyznany tytuł podziękował Benoit Viannay – wnuk Victora, przy okazji wspominając, jak ważną rolę w życiu jego dziadka odgrywała Polska – i to szczególne uczucie jest w jego rodzinie pielęgnowane po dziś dzień.
Gratulacje laureatowi złożyli także dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Ambroży i Antoni Krawczyk – przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, którzy podarowali Benoit Viannay’owi archiwalne fotografie, których nie posiada w swoich zbiorach rodzina Viannayów.  Z serdecznymi słowami przybyli także przedstawiciele Towarzystwa Polsko-Francuskiego.
Uroczystość zwieńczyła muzyka Chopina i innych kompozytorów.
Uroczystości towarzyszyła wystawa unikatów ze zbiorów rodzinnych Viannay’ów (wśród nich oryginalny dokument - dyplom potwierdzający wpisanie Victora Viannay w poczet kawalerów Orderu Odrodzenia Polski i nadanie mu przez prezydenta RP 2 czerwca 1933 roku Krzyża Oficerskiego Polonia Restituta) przywiezionych specjalnie z okazji tego podniosłego wydarzenia. Drugą część wystawy przygotowała ze zbiorów własnych Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Czeladzi.


altaltalt







Przed południem rodzina Viannayów wybrała się w sentymentalny spacer po Piaskach. Przyjęli zaproszenie Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, który pracuje w miejscu dawnej kopalni Czeladź i odwiedzili niegdysiejszy Klub Urzędnika, w którym zachowała się posadzka z francuską nazwą towarzystwa zarządzającego kopalnią. Viannay’ów gościł także proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej ks. Józef Handerek, który towarzyszył im podczas wizyty w kościele wzniesionym przez Victora Viannay i na plebanii, gdzie umieszczony został podarowany przez Viannay’ów zabytkowy krucyfiks. 
Szczególnie wzruszającą chwilą dla Viannay’ow były odwiedziny w pałacu dziadka – jak mówili o willi Viannay’a, czyli o  dzisiejszym Domu Pomocy „Ostoja”.

altaltalt






altaltalt







Tekst i zdjęcia: Wiesława Konopelska


 

Udostępnił - Wiesława Konopelska (Wydział Promocji Miasta) - 2014-06-27 10:35:02
Opublikował - Wiesława Konopelska (Wydział Promocji Miasta) - 2014-06-27 10:35:02
Zmienił - Wiesława Konopelska (Wydział Promocji Miasta) - 2014-06-27 11:19:26