Zaskrońce są niegroźne!
W ostatnim czasie w do Urzędu Miasta napływały liczne zgłoszenia mieszkańców informujące o pojawieniu się węży w okolicach siedzib ludzkich.

 
 Informujemy, że we wszystkich zgłoszonych przypadkach były to zaskrońce (zaskroniec zwyczajny – Natrix natrix) – wąż niejadowity i zupełnie nie groźny dla ludzi, objęty ścisłą ochroną w Polsce. Zaskroniec to wąż mogący osiągnąć do 1,5 m długości – najczęściej spotyka się osobniki o długości poniżej. metra. Ubarwienie ciała ma szarozielone lub brązowawe a brzuch białokremowy pokryty nieregularnymi czarnymi plamami. Bez problemu każdego zaskrońca rozpozna się po charakterystycznych żółtawych plamach znajdujących się „za skroniami”(stad polska nazwa tego gatunku węży). 

Zaskroniec bardzo lubi przebywać na obszarach podmokłych, niedaleko jezior. Raczej unika ludzi, lecz czasami zapuszcza się w pobliże domów (ogródków), nie czyniąc nic złego ludziom. Zaatakowany (przestraszony) zaskroniec udaje martwego i wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

Zagrożenie ze strony węży w Polsce.

W Polsce, w środowisku naturalnym występuje tylko jeden groźny dla człowieka, jadowity wąż. Jest to żmija zygzakowata (Vipera Berus). Może mieć różne ubarwienie – brązowe, srebrzystoszare, żółtawe, oliwkowozielone, niebieskoszare, pomarańczowe, czerwonobrązowe lub miedzianoczerwone. Na grzbiecie posiada ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. "wstęga kainowa" – nie zawsze wyraźnie widoczny. Do tej pory na terenie Czeladzi nie odnotowano zgłoszenia obecności żmii zygzakowatej.

Jak rozróżnić zaskrońca (Natrix natrix) od żmii zygzakowatej (Vipera Berus)?


1) Zaskroniec posiada na głowie „za skroniami” dwie charakterystyczne plamki koloru żółtego, natomiast żmija ma kolor jednolity, bez plamek na głowie.
2) Ciało żmii zwęża się w kierunku głowy sprawiając wrażenie oddzielenia jej od tułowia, u zaskrońca oddzielenie to jest prawie niezauważalne.
3) Żmija posiada bardzo charakterystyczny zygzak, który ciągnie się przez całe ciało. Zygzak nie zawsze jest wyraźnie widoczny. Zaskroniec ma kolor jednolity z drobnymi nieregularnymi plamkami.
4) Żmija ma masywniejszą budowę od zaskrońca – wydaje się bardziej krepa. Zaskrońce mają „szczupłą” budowę ciała.

Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2014-10-08 11:53:33
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2014-10-08 11:53:33