17 listopada br. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czeladzi w partnerstwie z Młodzieżowym Centrum Kariery OHP z Czeladzi zorganizowali Targi Pracy w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Przedsięwzięcie odbyło się w Pracowni Orange i było okazją do spotkania się osób poszukujących pracy z pracodawcami oraz przedstawicielami lokalnych instytucji.
Centrum Edukacji Pracy i Młodzieży reprezentowali: Młodzieżowe Biuro z Katowic oraz Punkty Pośrednictwa Pracy z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Siemianowic Śląskich oraz Tarnowskich Gór. Ponadto zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu przyjęli: Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie, Agencja Pracy Randstad oraz Medipe z Katowic. Łącznie przedstawiono 880 ofert miejsc pracy.
Osoby uczestniczące w przedsięwzięciu z dużym zainteresowaniem zapoznawali się z przedstawianymi ofertami pracy. Największym uznaniem cieszyły się propozycje zatrudnienia w charakterze: magazyniera, pracownika produkcji, kosztorysanta, kolportera gazet reklamowych, pracownika inwentaryzacji oraz opiekuna osób starszych. Z myślą o osobach planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej powstał Punkt Konsultacyjny. Doradca zawodowy udzielał wskazówek jak napisać biznesplan, jakimi cechami powinien wyróżniać się przyszły przedsiębiorca oraz gdzie szukać wsparcia i dofinansowania. Dzięki obecności przedstawiciela EURES osoby noszące się z zamiarem pracy za granicą mogły zapoznać się z ofertami krajów Unii Europejskiej oraz uzyskać informacje na temat bezpiecznych wyjazdów. Dodatkowy atut przedsięwzięcia stanowiły bezpłatne porady radcy prawnego z Fundacji Restytucja. Do udziału w wydarzeniu przyłączyło się również Kolegium Pracowników Służb Społecznych prezentując ofertę szkolnictwa wyższego oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Równocześnie podczas trwania Targów Pracy zostały przeprowadzone zajęcia w czeladzkim Gimnazjum nr 3, Kolegium Pracowników Służb Społecznych i w Dziale ds. wspierania rodziny MOPS. Celem przeprowadzenia warsztatów było wdrożenie młodzieży w świat przedsiębiorczości. Doradczynie zawodowe i pośredniczka pracy omówiły działalność jednostek Ochotniczych Hufców Pracy oraz uświadamiały uczestnikom, że przedsiębiorczość nie odnosi się tylko do zakładania działalności gospodarczej czy odnoszenia sukcesów w biznesie, ale również wpisuje się w rozwijanie umiejętności określających naszą kreatywność, pracowitość, sumienność oraz odpowiedzialność.
Na zakończenie wydarzenia doradczyni zawodowa Klaudia Niedziółka i kierownik Działu ds. wspierania MOPS Patrycja Kozieł – Pilarek wręczyły wystawcom podziękowania za włączenie się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Patrycja Pilarek