Ostatnio dużo mówi się o Malcie w kontekście organizacji ważnych spotkań przywódców państw europejskich. Kraj ten, podobnie jak Polska, posiada bogatą historię. Maltańczycy mają bardzo dużo do zaoferowania pozostałym państwom, nie tylko w sferze polityki, ale również edukacji i turystyki, które potrafią ze sobą idealnie łączyć.
Wykorzystują atrakcyjne położenie na Morzu Śródziemnym oraz przyjazny klimat, aby służyć Europie bardzo dobrze przygotowaną bazą i kompetentną kadrą, która systematycznie podnosi swoje kwalifikacje oraz wspiera nauczycieli z innych krajów w zakresie doskonalenia znajomości języka angielskiego oraz technologii informacyjnej.
Malta posiada wiele ośrodków kształcenia, które proponują szkolenia tematyczne jak również wycieczki, dzięki którym Europejczycy poznają historię, kulturę i środowisko naturalne kraju.
Grupa nauczycieli z Gimnazjum nr 2 w Czeladzi wzięła udział w tygodniowym szkoleniu, doskonaląc swoje umiejętności wykorzystania Internetu do nauki w szkole. Była to również wspaniała lekcja języka angielskiego, podczas której każdy z uczestników mógł wykazać się jego znajomością. Wyjazd okazał się cenną wskazówką dla pedagogów, jak eksploatować Internet – skarbnicę wiedzy i narzędzi , która pozwala na szlifowanie, często gotowych, materiałów zamieszczonych w sieci, by służyły uczniom do podnoszenia ich umiejętności i wiedzy.
Aby było to możliwe, najpierw należy kadrę wyposażyć w odpowiednie kompetencje, by zmieniała współczesną edukację i przystosowała ją do realiów, w których żyjemy. Wprowadzają to w życie wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, o czym mogliśmy się przekonać, pracując w międzynarodowej grupie z nauczycielami z Bułgarii i Francji. Mieliśmy również okazję wymienić poglądy z kolegami po fachu z innych państw, np. Hiszpanii czy Norwegii. Zresztą zespół szkoleniowców także reprezentował różne barwy Europy. Szczególnie w naszej pamięci zapisał się Szkot, który doskonale rozumiał polską duszę.
Maltańczycy mówią o sobie, że są małym krajem o bardzo bogatej historii, patrzącym w przyszłość. Cieszymy się, że nam – nauczycielom z Czeladzi program POWER dał również szansę spojrzenia w przyszłość.
Mariola Kozieł