Wakacyjny konkurs fotograficzny
Organizatorem wakacyjnego konkursu fotograficznego "W KOŻUCHU NIE PŁYWAM" jest Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w województwie śląskim. Tematem konkursu jest ilustracja kożuchów z glonów i wodorostów występujących w wodach powierzchniowych Polski w okresie letnim.

 
 
Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców województwa śląskiego wpływem środków piorących na zanieczyszczenie wód powierzchniowych oraz zachęcenie konsumentów do ograniczenia zużycia proszków o wysokiej zawartości fosforanów. Pojawienie się zapotrzebowania na detergenty o niskiej zawartości fosforu lub bezfosforanowe spowoduje nacisk na producentów do rozszerzenia oferty o ten rodzaj produktów.

Fosfor oraz azot są substancjami biogennymi powodującymi zjawisko eutrofizacji czyli nagromadzenia się w zbiornikach wodnych substancji pokarmowych. To stwarza warunki do nadmiernego rozwoju glonów i wodorostów, który bywa przyczyną zamykania plaż bałtyckich oraz zakazu kąpieli w jeziorach. Rozrastając się, rośliny pobierają z wody coraz więcej tlenu konkurując z organizmami o dużym zapotrzebowaniu tlenu, powodują np. „śnięcie ryb”, przyczyniają się do występowania procesów gnilnych i zamulenia zbiorników. Zatem fosfor wchodzący w skład proszków do prania w postaci fosforanów, wprowadzony w nadmiarze do wód jest uciążliwy dla środowiska. Jest on także trudny do usunięcia w procesie oczyszczania ścieków i wymaga dodatkowych, specjalnych zabiegów – m. in. chemicznego wytrącania, co znacznie zwiększa koszty inwestycyjne i eksploatacyjne oczyszczalni ścieków.

Pytanie, które  powinniśmy sobie zadać: czy tego chcemy ?
- Czy chcemy aby nasze jeziora zamieniły się w torfowiska i bagna ?
- Czy chcemy kąpać się w kożuchu glonów i wodorostów ?

Dlatego, jeśli zauważysz w jeziorze, lub w rzece, w swojej miejscowości lub na wakacjach to niepokojące zjawisko sfotografuj je i przyślij do nas na konkurs.

ZAPRASZAMY!

ZASADY WAKACYJNGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „W KOŻUCHU NIE PŁYWAM !”:

Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej w województwie śląskim.
Aby wziąć udział w konkursie uczestnik powinien prace fotograficzne wraz z wypełnionym
i podpisanym  formularzem Zgłoszenia (dostępny na stronie internetowej www.pkegliwice.pl oraz pod niżej podanym adresem lokalu PKE) przesłać pocztą, lub dostarczyć osobiście na adres:
Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach, ul. Kaszubska 2, 44 – 100 GLIWICE, skr. poczt 489 (wejście od ul. Akademickiej na wprost Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej) w terminie do 10 września 2007 r.  do godz. 15.00.

Na konkurs można wysłać maksymalnie do (5) pięciu fotografii wykonanych aparatem cyfrowym lub analogowym. Zdjęcia powinny być dobrej jakości i mieć format 20 x 30 cm.             
Nadesłane prace muszą być opatrzone:
-tytułem,
-godłem (pseudonimem słownym),
- numerem porządkowym,
-opisem (charakterystyką) gdzie i kiedy zdjęcie zostało wykonane.
 
Uwaga: na zdjęciu nie wolno umieszczać daty, ponieważ przewiduje się  prezentację najlepszych zdjęć na wystawie w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach oraz wykorzystanie ich w publikacjach i plakatach PKE związanych z kampanią antyfosforanową.

OCENA PRAC  KONKURSOWYCH
Prace oceniane będą przez jury powołane przez Organizatora z udziałem profesjonalnego fotografika oraz przedstawicieli donatorów finansujących konkurs i nagrody.
Przy ocenie prac będą uwzględniane następujące kryteria:
- Zgodność z tematem konkursu,
- Jakość artystyczna wykonanych zdjęć,
- Oryginalne przedstawienie tematu,
- Ciekawy opis zdjęć.
Za uzyskanie trzech pierwszych miejsc zostaną przyznane atrakcyjne nagrody !
– aparaty cyfrowe. Zostaną także przyznane dwa wyróżnienia i nagrody
– odtwarzacze MP3.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystego zakończenia konkursu.
Decyzje podjęte przez jury są ostateczne i prawnie wiążące dla wszystkich uczestników konkursu. Fotografie nie będą zwracane i po zakończeniu konkursu przechodzą na własność organizatorów.

TERMINY:
Nadsyłanie prac wraz ze Zgłoszeniem – do dnia 10 września 2007 r.
Ogłoszenie wyników na stronie www.pkegliwice.pl – 18 września 2007 r.
Wystosowanie zaproszeń do autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac od 18 do 26 września 2007 r.
Wręczenie nagród - uroczyste zakończenie konkursu – 28 września 2007 r.
Otwarcie wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac – 28 września 2007 r.

Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie: 032 231 85 91 lub e-mailem pisząc na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-07-31 12:56:45
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-07-31 12:56:45
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-07-31 13:01:20