Śląski Konserwator Zabytków w Czeladzi

W związku z badaniami archeologicznymi prowadzonymi  na rynku, w dniu wczorajszym, Czeladź odwiedził Śląski Konserwator Zabytków. Jak widać prace archeologiczne przebiegają bardzo sprawnie, doczekaliśmy się bowiem kolejnych ciekawych informacji związanych z „czeladzkimi murami” o których ostatnimi czasy jest bardzo głośno.

 


Śląski Konserwator Zabytków wraz z Burmistrzem Markiem Mrozowskim najpierw przyjrzeli się uważniej odkopanym w grudniu ubiegłego roku za kościołem pod wezwaniem św. Stanisława BM murom. Jeszcze dwa tygodnie temu niewiele wiadomo było czym tak naprawdę one są. Czy jest to pozostałość po zamku wybudowanym przez Kazimierza Bytomskiego w XIII wieku, resztki po fortyfikacjach obronnych okalających niegdyś całe miasto, czy też innej budowli która mogła znajdować się w tym miejscu.


 

Archeolodzy są już niemal pewni, i  niebawem możemy spodziewać się oficjalnego potwierdzenia iż odkopane na rynku fragmenty murów, leżące na głębokości 2 metrów, spełniały w przeszłości funkcje obronne. Wiadomo również że używany był dwukrotnie, najpierw jako zabudowa obronna, następnie pełnił on funkcję muru oporowego. Podczas badań „wyszła” również XV-XVI wieczna porcelana, sam mur datować można na wiek XIV.

 

   

Kilka metrów dalej odkryto co ciekawe, pozostałości po starej plebanii i połączone z nią piwnice. Nie wiadomo jeszcze w którym wieku plebania została zbudowana, na dzień dzisiejszy powiedzieć można o niej jedynie tyle że rozebrana została najprawdopodobniej w okresie wojennym.

 
 
 

Powiązane z plebanią tajemnicze piwnice najprawdopodobniej nie będą dalej eksplorowane, archeolodzy nie pozostawią ich oczywiście bez uwagi, planują umieścić wewnątrz specjalistyczną kamerę która ujawni co kryje się w środku. Burmistrz  oprowadził swoich gości również po rynku, gdzie natrafiono podczas rewitalizacji na fundamenty starego czeladzkiego ratusza

 

  

 

Wizyta Śląskiego Konserwatora Zabytków w naszym mieście świadczy o znacznej wartości historycznej znaleziska jak również o jego wyjątkowości.  
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-08-22 09:01:23
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-08-22 09:01:23
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-08-23 14:41:34