Najlepsza Przestrzeń Publiczna
Zarząd Województwa Śląskiego pod patronatem Marszałka organizuje coroczny konkurs "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego". Jest to otwarty konkurs na najlepsze w województwie śląskim architektoniczne i urbanistyczne realizacje o charakterze publicznym.
 

Konkurs jest adresowany do gmin i powiatów, a także do inwestorów i projektantów.

Celem konkursu "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego" jest promocja najlepszych realizacji kształtujących przestrzeń publiczną województwa oraz nagrodzenie gmin i projektantów dbających o wysoki poziom architektury i przestrzeni publicznych.

Każdego roku w konkursie nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego. Prace zgłaszane do konkursu oceniane są przez Jury Konkursowe - członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej. Tradycją konkursu stało się głosowanie internetowe na stronach województwa śląskiego, w którym najpopularniejszej pracy przyznawana jest Nagroda Internautów.

W sierpniu br Czeladź zgłosiła do edycji 2007 projekt dotyczący renowacji Pałacu Pod Filarami wraz z przebudową jego otoczenia.

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć 

Projekt renowacji i przebudowy otoczenia Pałacu Pod Filarami został zrealizowany w celu przywrócenia reprezentacyjnego i historyzującego charakteru założenia pałacowo-parkowego klasycystycznej willi dyrektora kopalni SATURN w Czeladzi, stanowiącego jednocześnie część założenia urbanistycznego SATURN. Na układ ten - tworzący oś urbanistyczną prawobrzeżnej Czeladzi - składają się 3 kolonie robotnicze (przy ul. 21 Listopada, Dehnelów oraz Legionów), zabytkowa i historyzująca zabudowa socjalna i przemysłowa kopalni, a także tereny zielone, w tym parki Jordan, Ogród Morwowy i Grabek.

Kliknij aby powiększyć

Otoczenie Pałacu wykorzystywane jest w głównej mierze przez mieszkańców Czeladzi jako przestrzeń spacerowa i rekreacyjna. Jego uporządkowanie stanowi jeden z elementów kreujących kameralne, przyjazne wnętrza i przestrzenie publiczne.

Po remoncie obiekt jest też często wykorzystywany jest jako tło dla tzw. pleneru fotograficznego. Wykorzystanie zrewaloryzowanego obiektu wraz z otoczeniem na cele kultury i administracji wpisuje się w szerszy proces rewitalizacji obszarów zdegradowanych w mieście i regionie, ma także za cel promowanie przedsięwzięć zmierzających do waloryzacji spuścizny historycznej.

Kliknij aby powiększyć 
 
Zrealizowany projekt objął renowację budynku Pałacu Pod Filarami w Czeladzi wraz z przedpolem i bezpośrednim otoczeniem obiektu, tj. podjazdem, placem, fontanną, parkingami oraz alejkami prowadzącymi do parku Grabek i osiedla Musiała.

W ramach prac zrealizowane zostały następujące prace:
-pełny remont elewacji obiektu, remont schodów głównych, wejścia bocznego oraz tarasu – usunięcie starych warstw, wykonanie pełnego cokołu, usunięcie spękanych tynków, wzmocnienie podłoża elewacji, wykonanie nowych wypraw tynkarskich i kolorystyki – odtworzenie stanu i wystroju pierwotnego obiektu zgodnie z programem konserwatorskim;
-renowacja drzwi z dekoracją snycerską, a także stolarki okiennej;
-renowacja i uzupełnienie sztukaterii elewacyjnej: czyszczenie detalu architektonicznego, dezynfekcja, konserwacja, wzmocnienie elementów i uzupełnienie ubytków, dodatkowe stiuki i opaski okienne
-wykonanie monitoringu wizyjnego przedpola obiektu
-uporządkowanie przedpola budynku: realizacja fontanny z piaskowca z rzeźbą, wzorowane na dziele T.E. Kalidego „Chłopiec z łabędziem” wraz z iluminacją i zakomponowaną zielenią,
-wykonanie ciągów komunikacji pieszej i kołowej z materiału naturalnego (kamień): placu,  parkingów oraz alejek prowadzących do parku i w kierunku zabudowy mieszkaniowej.

Rezultatem projektu jest stworzenie przestrzeni publicznej, przyciągającej mieszkańców i przyjezdnych, uatrakcyjniającej obszar miasta, o kameralnym charakterze, a jednocześnie nadającej mu szyku i charakteru.

Realizacja prac inicjuje przedsięwzięcia inwestycyjne związane z rewitalizacją SATURNA, planowane przez miasto na najbliższe lata.

W przyszłym roku obok Pałacu Pod Filarami i poprzez tereny założenia SATURNA, w ramach Projektu Rozwoju Subregionu Regionalnego Programu Operacyjnego, wytyczona zostanie trasa rowerowa, biegnąca od Piekar Śląskich poprzez Siemianowice Śląskie do Czeladzi, co dodatkowo wzmocni atrakcyjność obiektu.

Przewiduje się, iż głosowanie w tegorocznej edycji będzie możliwe przez stronę konkursu (http://www.silesia-region.pl/npp/) od 24 września do 5 października.
Zachęcamy do głosowania.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-09-18 08:36:01
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-09-18 08:36:01
Zmienił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2007-09-18 14:03:03