Konkurs PRO PUBLICO BONO 2007
Już po raz dziewiąty w dniu 11 listopada 2007 roku w dniu Święta Niepodległości odbędzie się finał Konkursu na Najlepsze Dzieło Obywatelskie Pro Publico Bono. Przez blisko dekadę swego istnienia, nagrodami i wyróżnieniami pieniężnymi oraz honorowymi, Kapituła Konkursu wskazuje najciekawsze i najbardziej wartościowe, działania i instytucje obywatelskie.

 

Przez ostatnie lata swego życia, a od zarania Konkursu Pro Publico Bono, czynnie patronował mu Jan Nowak Jeziorański, będący zarazem autorem najcenniejszej pochwały pod adresem jego współtwórców i uczestników jako tych, którzy ukazują „jasną stronę polskiego księżyca”. Z całą świadomością istnienia również „strony ciemnej” w postaci indywidualnego i grupowego egoizmu, zobojętnienia na sprawy publiczne, nawykowej lub wymuszanej bierności.

Celem Konkursu jest przede wszystkim promocja aktywności obywatelskiej, ale również kreowanie obrazu Polski jako kraju sukcesu, którego autorami są  sami jego obywatele. Byśmy wszyscy czuli wzrost wiary w nasze własne możliwości i pożytki z działania we wspólnocie.  

Przez eliminacje Konkursu przeszło już ponad dwa tysiące dzieł, z których prawie dwieście zostało ostatecznie nagrodzonych. Szczególnego wyrazu uznania dostąpił również sam Konkurs Pro Publico Bono; Kapituła Nagrody "Totus"- Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - w roku 2001 uhonorowała go tą nagrodą za propagowanie społecznego nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. A chociaż pomysłodawcy Konkursu nigdy nie kryli, że filozofia  i nauczanie społeczne Papieża-Polaka było dla nich kluczową inspiracją, to przecież jeśli Konkurs zasłużył na wspomniany zaszczyt, to przede wszystkim z powodu jego zdolności odkrywania i nagradzania wybitnych czynów obywatelskich w których przejawia się ludzka solidarność oraz przedsiębiorcza, czynna troska o bliźnich w ich codziennych potrzebach, o kulturę i dziedzictwo narodowe, o stan środowiska naturalnego, o wprowadzanie do relacji miedzy narodami, wspólnotami religijnymi i grupami etnicznymi czegoś więcej niż tylko ducha „tolerancji dla odmienności”.

Zatem w najgłębszym sensie nagrodą „Totus” zostali wyróżnieni wszyscy dotychczasowi uczestnicy Konkursu, a jej dziedzicami mogą zostać wszyscy ci, którzy do Konkursu przystąpią w przyszłości.

Do tradycji Konkursu należy sprawowanie nad nim honorowego patronatu przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwyczaj ten, wprowadzony przez prof. Andrzeja Zolla, został podtrzymany przez dra Janusza Kochanowskiego jako obecnie piastującego godność Rzecznika Praw Obywatelskich. Rolę jury konkursowego Pro Publico Bono pełni jego Kapituła, której pracom przewodniczy prof. Andrzej Zoll.

Przewodniczącym honorowym Kapituły jest, długoletni patron Konkursu, ks. Franciszek kardynał Macharski.

Zasady udziału w konkursie PRO PUBLICO BONO 2007 Zasady udziału w konkursie PRO PUBLICO BONO 2007 (45.79 KB)

Strona internetowa fundacji Pro Publico Bono
http://www.propublicobono.pl/
Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2007-05-23 13:00:06
Opublikował - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2007-05-23 13:00:06