Kościół na Piaskach pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej wybudowany został w 1924 roku. Budowę w znacznej mierze finansowało francuskie Towarzystwo Bezimienne Kopalń "Czeladź", a dyrektorem kopalni był wówczas Wiktor Vianney.
Kościół wybudowany został w stylu wczesno romańskim. Piaski uzyskały status parafii rzymsko - katolickiej dopiero w 1937 roku. Pierwszym proboszczem był ksiądz Boratyński.

Przy kościele Matki Bożej Bolesnej wybudowano plebanię i ten teren wraz z kościołem Towarzystwo darowało bezpłatnie Parafii. Natomiast Dom Katolicki był oddany Parafii w dzierżawę za symboliczną złotówkę na 99 lat i dopiero obecnie przeszedł na jej całkowitą własność. Mieści się w nim kancelaria parafialna, mieszkania dla wikariuszy i organisty oraz salka katechetyczna.

Kościół był oświetlany elektrycznie i ogrzewny za pomocą instalacji parowej z kotłowni kopalni "Czeladź". Na przełomie lat 60-tych, szykany wobec religii katolickiej spowodowały odcięcie przez 3 lata dopływu pary do kościoła. Dopiero po interwencji ministra Górnictwa Jana Mitręgi, ksiądz Łopaciński wyjednał częściowe ogrzewanie kościoła przez kopalnię, oczywiście odpłatnie.

Świątynia była wielokrotnie remontowana na skutek działania kopalnianych szkód górniczych. Figura Matki Bożej w ołtarzu głównym została wykonana po wojnie i wzorowana na słynnym posągu Piety, dłuta Michała Anioła z bazyliki rzymskiej św. Piotra.
copyright © Miasto Czeladz Concept Intermedia