Rewitalizacja Czeladzi
Rewitalizacja (dosłownie: ożywienie) to szeroki proces przemian społecznych, przestrzennych i ekonomicznych na obszarze, który znajduje się w kryzysie. Jej celem jest ponowne przywrócenie do życia zdegradowanych części miasta i uzupełnienie ich o nowe funkcje. Mówiąc prościej – chodzi o to, żeby w takim miejscu dobrze się przebywało, mieszkało i pracowało. Poprawa przestrzeni musi iść w parze z polepszeniem warunków życia i rozwiązywaniem problemów społecznych.
 
 
Zintegrowany proces rewitalizacji powinien być prowadzony w dialogu z lokalną społecznością i wszystkimi innymi interesariuszami.
Obecnie trwają prace nad przygotowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Czeladź.

W dniach 21 października i 16 listopada odbyły się dwa warsztaty,  prowadzone przez Centrum Doradztwa Strategicznego. W trakcie pierwszych, uczestnicy - przedstawiciele samorządu, instytucji publicznych, służb bezpieczeństwa, środowiska gospodarczego, organizacji pozarządowych -  zastanawiali się nad specyfiką proponowanych obszarów rewitalizacji oraz określeniem kierunków ich odnowy, a także opracowywali analizę zasobów tych obszarów.

Podczas kolejnych warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy (tyle ile wyznaczonych zostało obszarów do rewitalizacji w mieście). Każda z grup pracowała nad jednym z obszarów rewitalizacji (Stare Miasto, Nowe Miasto, Stare Piaski oraz Kolonia Saturn), zastanawiając się nad tym, jakie działania na danym obszarze są potrzebne i jakie zadania należy realizować. W trakcie pracy następowała wymiana grup, tak by każda z nich pracowała nad każdym z obszarów. Zmieniając obszary rewitalizacji, każda z grup mogła  uzupełnić pomysły wcześniejszych. Taki styl pracy pozwolił na zebranie ogromnej liczby scenariuszy, sugestii i projektów, które są odpowiedzią na zdiagnozowane wcześniej w tych obszarach kwestie problemowe.

Nie poprzestajemy jednak nad zbieraniem pomysłów na zadania. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się swoją opinią co warto jest zrobić w wyznaczonych obszarach, prosimy o przesłanie swoich propozycji poprzez „kartę projektu”, którą znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce Rewitalizacja. Karty można wysyłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. wpisując w temacie „Projekt rewitalizacji”. Na karty czekamy do dnia 22.12.2015 roku.
Kolejnym etapem działań będzie wybór ze wszystkich zgłoszonych projektów zadań, które znajdą swoje odzwierciedlenie w Gminnym Programie Rewitalizacji.


Udostępnił - Łukasz Kożuch (Wydział Promocji Miasta) - 2015-11-17 14:39:25
Opublikował - Łukasz Kożuch (Wydział Promocji Miasta) - 2015-11-17 14:39:25
Zmienił - Łukasz Kożuch (Wydział Promocji Miasta) - 2015-12-10 11:04:07
PDF Drukuj Email